Jakie tynki wybrać?

tynki cementowo-wapienne

Rozpoczynając remont domu stajemy przed dylematem: jakie tynki wybrać? Tynki gipsowe czy tynki cementowo-wapienne? Odpowiedź zależy od przeznaczenia remontowanego pomieszczenia. Jeśli pokój narażony będzie na stały kontakt z wodą czy wilgocią to zastosowany na powierzchni ścian tynk powinien mieć inne właściwości niż ten, który znajdzie zastosowanie w suchych pomieszczeniach. Przyjrzyjmy się właściwościom najpopularniejszych tynków i dowiedzmy się czym się kierować podczas ich wyboru.

Tynki gipsowe

Położenie na ścianach pomieszczeń tynków gipsowych sprawia, że pomieszczenie zyskuje „ciepły charakter”. Powierzchnia ścian jest gładka, jednak niezbyt trwała. Tynk gipsowy uznaje się za przyjazny dla domowników, ponieważ pochłania nadmiar wilgoci z powietrza i oddaje ją, gdy w domu powietrze stanie się zbyt suche. Co więcej, gips posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że będzie zatrzymywał ciepło wewnątrz pomieszczeń. Jest to obecnie bardzo istotne, ponieważ współczesne wymogi termiczne stawiane budynkom mówią o stosowaniu materiałów o jak najniższej wartości wspomnianego współczynnika. Tynki gipsowe nie są odporne na działanie wody, dlatego zastosowanie ich w miejscu narażenia ściany na kontakt z wodą lub wilgocią może skutkować jej zniszczeniem i utratą wytrzymałości.

Tynki cementowo-wapienne

Tradycyjne tynki cementowo-wapienne posiadają chropowatą strukturę. Tynki te są paroprzepuszczalne – wilgoć nie gromadzi się w pomieszczeniu co zapobiega powstawaniu zawilgoceń na ścianach. Tynki cementowo-wapienne mogą być stosowane ręcznie oraz jako tynki maszynowe, co znacząco usprawnia pracę tynkarzom. Tynki te posiadają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i są odporne na działanie wody – mogą być zatem stosowane w łazienkach i w kuchni.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | INSIDE-SYSTEM

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *